Jak volit – Bohdaneč

Návod k vyplnění volebního lístku pro voliče v Lázních Bohdaneč

 

Volíme patnáct zastupitelů, tedy každý z nás má patnáct hlasů. Ty můžeme rozdělit mezi kandidáty třemi způsoby:

1. Zaškrtneme jednu volební stranu – v tom případě dáváme po jednom hlasu každému kandidátovi této strany.

2. Zaškrtneme méně než patnáct kandidátů různých z různých volebních stran a k tomu jednu volební stranu. V tomto případě dáváme po jednom hlasu každému ze zaškrtnutých kandidátů a zbytek hlasů do patnácti dáváme kandidátům zaškrtnuté strany v pořadí od prvního.

Poznámka: Pokud v tomto případě zaškrtneme některého kandidáta z označené volební strany, potom se k tomuto označení nepřihlíží (jako bychom kandidáta neoznačili). To znamená, že hlas nedostane označený kandidát, ale kandidát podle pořadí na kandidátce strany.

3. Zaškrtneme maximálně patnáct kandidátů různých volebních stran – v tom případě dáváme po jednom hlasu každému z označených kandidátů. Můžeme zaškrtnout méně než patnáct kandidátů, zbytek hlasů potom propadá a není přidělen nikomu.

Neplatné jsou volební lístky na nichž je zaškrtnuto více než patnáct kandidátů a volební lístky na nichž je zaškrtnuta více než jedna volební strana

V různých zdrojích se tvrdí
  1. že nejsprávnějším řešením je zaškrtnutí volební strany (tzv. velký křížek), a že zaškrtnutím kandidátů (tzv. malý křížek) oslabujeme pozici zvolené strany a kandidátovi z jiné strany stejně nepomůžeme
  2. že malým křížkem dáváme hlas lídrovi kandidátky na níž se zvolený kandidát nachází. To je pravda jen v případě, že kandidát nezíská víc než 10% hlasů nad průměr strany, za kterou kandiduje.

Obhledně prvního bodu lze říci, že jde z velké části o agitaci vedení velkých politických stran – chtějí abychom volili celé kandidátky aby měly celorepublikově co nejlepší výsledky.

Ohledně druhého bodu: to platí ve velkých městech s velkým počtem voličů a velkými zastupitelstvy. V Bohdanči to tak úplně pravda není, i když to riziku nějaké je. Pokud bychom počítali „průměrně úspěšnou stranu“ a volební účast byla zhruba stejná jako v minulých volbách, potom by  „průměrný kandidát“ měl mít něco okolo 200 hlasů, nejúspěšnější okolo 600 hlasů. V tomto případě by potřebných 10%, které kandidát potřebuje k posunu vzhůru, bylo mezi 20 a 60 hlasy o které musí mít víc než ostatní na stejné kandidátce. To není nereálné.

Konkrétní rady:

Pokud je Vám některá volební strana sympatická jako celek, bez váhání je dejte „velký křížek“.

Pokud máte kandidáty, které byste rádi viděli v zastupitelstvu, i v jiných stranách, nebojte se dát „malý křížek“  v případě, že jsou Vám sympatičtí také kandidáti na prvních třech, čtyřech místech dotčené kandidátky. Nikdy nekřížkujte kandidáta ve Vám „nesympatické“ straně nebo ve straně, kde je mezi prvními čtyřmi kandidáty někdo, koho v zastupitelstvu rozhodně nechcete. (I malým křížkem dáváte hlas straně a situace popsaná bodem 2 přece jen hrozí)

Pokud budete používat malé křížky, máte ještě možnost pokusit se ovlivnit pořadí kandidátů na kandidátce Vámi preferované strany, pokud použijete místo velkého křížku zbytek malých křížků. V tomto případě ale nesmíte zároveň dát velký křížek celé straně!

Pokud je vašich favorizovaných kandidátů méně než patnáct, použijte prostě méně než patnáct malých křížků. Je to lepší než když dáte hlas někomu, komu nedůvěřujete a v zastupitelstvu ho vlastně ani nechcete.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *