Když pohár přeteče

Reaguji na příspěvky týkající se těžby v oblasti Čertoříšské a nadměrné nákladní dopravy týkající se našeho města LB v posledním zpravodaji.
Strana hájící těžbu stále nepochopila jediné, že lidé se bouří proto, že se snížení dopravy podle slibů v LB zřejmě nedočkají, neboť opak je pravdou, protože strana hájící těžbu slibuje ještě navýšení nadměrné nákladní dopravy spojené s prachem, pískem, blátem… O slibované rekreační středisko mnoho lidí nestojí, zvláště proto, že v blízkém okolí zeje prázdnotou úplně tichý kout, ke koupání přímo určený – bývalé koupaliště, které stojí za to zrekonstruovat a zprovoznit.
Všichni, kdož jste zastánci těžby, jděte si posedět na krásné náměstí našeho městečka s fontánami, vzrostlými platany, parkovou úpravou, pískovištěm. Podívejte se, jaká vozidla jezdí středem našeho města, zavřete oči a vnímejte ten hluk hodný lázeňského města a zcela upřímně si pro sebe řekněte, zda se Vám posezení v tomto hlučném prostředí líbí! A uvědomte si, že v tom lidé musí bydlet, protože tu bydleli i dříve, než zde zhoustla doprava, nyní si nemohou vybrat. Dnes o dalším zesílení dopravy za ně rozhodují jiní, bohužel Ti, kterých se to nedotkne.
Jsem jedním ze zakládajících členů spolku „STOP nárůstu těžké nákladní dopravy…..“ a určitě nejsem anonymní křikloun, když se pod petici proti těžbě podepsalo 534 spoluobčanů z LB, nejsem ani aktivista poutající se ke kamionu, nechci do voleb a ani se nechci zmocnit nějakého místa na radnici. Jenom už mě a mnoha dalším spoluobčanům našeho města a okolních obcí došlo, že nemůžeme připustit, abychom trpěli pro bezohlednost druhých. Odborníci mohou chrlit od stolu jednu studii za druhou, ale nikdo mě nepřesvědčí o tom, že zvýšení nákladní dopravy z důvodů těžby nezatíží město víc, než je tomu dosud. A to je právě ten problém. Doprava ať nákladní či osobní v našem městě je ve všech směrech tak intenzivní, že další navýšení už občané nechtějí připustit. Kéž by byl zájem naslouchat hlasům občanů a dle toho reagovat! Není se co divit reakcím lidí, zkrátka tady platí: když pohár přeteče…
Členové spolku Stop nejsou odpůrci změn, určitě chtějí být městu prospěšní a chtějí navrhovat doporučení, jak zlepšovat dopravní situaci ve městě.

Renata Vánišová