Spolek STOP …

Nespokojenost v Lázních Bohdaneč s plánovanou těžbou

Spolek STOP nárůstu těžké nákladní dopravy v Lázních Bohdaneč a těžbě štěrkopísku v jeho okolí vznikl spontánně na základě rozhořčení občanů z postupu zastupitelstva Lázní Bohdaneč, které nedostatečně informovalo obyvatelstvo o záměru těžby štěrkopísku v blízkosti našeho lázeňského města. Po zasedání městského zastupitelstva v listopadu 2013 si začali naši občané uvědomovat, co se na ně v nejbližších dvaceti letech chystá. Před každými komunálními volbami jsme byli ujišťováni současnou starostkou Květoslavou Jeníčkovou, že pokud bude zvolena, zasadí se o snížení nákladní dopravy ve městě. Její heslo ve volbách „nákladní doprava do lázeňského města nepatří“ se však po jejím zvolení jaksi vytratilo, když neustále prosazuje těžbu štěrkopísku v lokalitě Čertoříšský v těsné blízkosti Lázní Bohdaneč. Většina vytěženého štěrkopísku by se tudíž převážela přes centrum města do blízkosti obce Čeperka na další zpracování. Starostka tyto naše obavy bagatelizuje s tím, že dojde jenom k mírnému navýšení dopravy.

Náš spolek s tímto názorem nesouhlasí a umíme si představit, jakou zátěž pro město by způsobilo vytěžení štěrkopísku z plochy 35 hektarů (na skrývku ornice se ve studii pozapomnělo). Líbivá slova o rekreaci, kterou používá většina těžebních společností při prosazení záměru těžby, se nikde nerealizují. Podle těžebního zákona platí podmínka, že kde se těží, nemůže být současně i rekreace.
Tato fakta se pomalu dostávají k našim spoluobčanům, kteří jenom žasnou, že nebyli dostatečně informovaní o tak závažné věci, která negativně ovlivní na dlouhou dobu naše město. Postupně se k naší iniciativě proti těžbě štěrkopísku přidávají i občané dotčených obcí Živanice, Dědek a Černá u Bohdanče, v jejichž těsné blízkosti by měla těžba probíhat a kteří jsou tímto záměrem silně pobouřeni.

Pokus o schválení celé věci v tichosti a snaha postavit nás před hotovou věc, dovedlo občany k podepisování petice proti této těžbě.

Doufáme, že se nám společnými silami podaří zvrátit nesmyslné rozhodnutí zastupitelstva z roku 2013 o změně územního plánu a že zdravý rozum zvítězí.
Naše lázeňské město, které je jediné v Pardubickém kraji, si nenecháme zničit.

Jitka Papáková, za spolek STOP